مضرات آفتاب برای پوست
مضرات آفتاب برای پوست و روش پیشگیری از این مضرات چیست؟

مضرات آفتاب برای پوست چیست؟ شاید این سوالی باشد که در ذهن شما وجود داشته باشد اما جواب آن را ندانید. یا شاید هم تابحال فکر می‌کردید که نور آفتاب فقط برای رساندن ویتامین D به پوست و برنزه کردن پوست مفید است. اما اینگونه نیست. چرا که نور آفتاب علاوه بر فوایدی که دارد مضرات زیادی نیز برای پوست دارد که به مرور زمان اثر خودش را روی پوست می‌گذارد.

اگر سلامت پوستتان برایتان مهم است و چین و چروک و لکه‌های روی پوست را دوست ندارید؛ پیشنهاد می‌کنیم این مطلب از مجله فروشگاه اینترنتی دیزجین را تا انتها بخوانید.

بیشتر بخوانید: نحوه استفاده از بالم لب

مضرات آفتاب برای پوست

ابتدا بهتر است مضرات آفتاب برای پوست را بدانید تا بعد از آن به سراغ روش‌های درمان این آسیب‌هایی که نور آفتاب به پوست رسانده است برویم و یا با دانستن این مضرات و روش به وجود آمدنشان، از بروز آن‌ها جلوگیری کنیم.

۱- کم آبی بدن

قرار گرفتن طولانی مدت در معرض نور آفتاب باعث از دست رفتن آب بدن می‌شود. همانطور که می‌دانید؛ پوست هم مثل باقی اعضای بدن تشنه می‌شود و نیاز به آبرسانی دارد و اگر بگذاریم پوستمان تشنه بماند و به آن آبرسانی نکنیم؛ چین و چروک و خشکی تمام پوست را فرا می‌گیرد و پست جلوه بدی می‌گیرد.

کم آبی بدن - مضرات آفتاب برای پوست
کم آبی بدن – مضرات آفتاب برای پوست

۲- سرطان پوست

بدترین و خطرناکترین مضرات آفتاب برای پوست، مبتلا شدن به ملانوم که نوعی سرطان پوست است. متاسفانه سالانه افراد زیادی در اثر این نوع سرطان پوستی که ملانوم نام دارد؛ جان خود را از دست می‌دهند. این سرطان پوست در اثر قرار گرفتن طولانی مدت در آفتاب و در نواحی که بیشتر در معرض آفتاب بودند؛ به وجود می‌آید. اگر کمی بیشتر فکر کنیم؛ می‌بینیم که حتی در سیستم خلقت و کره زمین هم آفتاب فقط بری مدت کوتاهی به زمین می‌تابد و اگر قرار بود مدت بیشتری بماند؛ شاید افراد زیادی دچار این نوع از سرطان می‌شدند.

شاید با خواندن این مطلب در بالا کمی بترسید؛ اما جای هیچ نگرانی و ترسی نیست چرا که روش‌های مراقبت و جلوگیری از به وجود آمدن این گونه مشکلات برای پوست نیز وجود دارند که در ادامه به آن‌ها اشاره خواهیم کرد.

سرطان پوست
سرطان پوست

۳- آسیب پوستی

سومین مضرات آفتاب برای پوست که رایج‌ترین آن‌ها نیز هست؛ آسیب رساندن به پوست است. این نوع آسیب‌هایی که از اشعه و نور آفتاب به پوست می‌رسند؛ شامل چین و چروک، خشکی پوست، کک و مک و مویرگ‌های شکسته پوست است که همه این‌ها حالت بدی را به پوست می‌دهند و باعث می‌شوند زیبایی و طراوت پوستتان از بین برود. در کل بهتر است بگوییم این نوع از آسیب‌ها باعث پیری زودتر پوست می‌شوند و سن شما را بیشتر از سن واقعیتان نشان می‌دهند.

۴- آفتاب سوختگی

یکی دیگر از مضرات آفتاب برای پوست، آفتاب سوختگی است. آفتاب سوختگی در اثر ایستادن طولانی مدت در آفتاب ایجاد می‌شود و باعث سوختن، سرخی و تاول زدن پوست می‌شود که بسیار دردناک است و باید با پماد سوختگی درمان شود. البته در پایین روش‌هایی که به شما خواهیم گفت، همه برای پیشگیری از به وجود آمدن این مشکلات هستند و نه درمان آن‌ها.

۵- ایجاد کراتوز آکتینیک

کراتوز آکتینیک یک بیماری پوستی است که از قرارگیری طولانی مدت در معرض نور آفتاب ایجاد می‌شود. کراتوز آکتینیک باعث پوسته پوسته شدن و از دست رفتن لایه‌های محافظ پوست می‌شود. اگر فکر می‌کنید که این مشکل جدی نیست و به حال خودش رهایش کنید؛ پس از گذشت زمان باعث ایجاد سرطان پوستی می‌شود و آن موقع دیگر قابل جبران نیست.

۶- به وجود آمدن ملاسما

ملاسما نوعی دیگر بیماری پوستی است که باعث ظهور لکه‌های تیره روی گونه و پیشانی می‌شود. درمان ملاسما بسیار سخت است؛ چرا که در رنگدانه‌های پوستی تغییر ایجاد می‌کند. همانطور که گفته شد این لکه‌های سیاه که بسیار ظاهر بدی دارند و چهره را خراب می‌کنند، به سختی درمان می‌شوند. بنابراین سعی کنید با انجام دادن روش‌هایی که در پایین به شما می‌گوییم از به وجود آمدنشان جلوگیری کنید.

ملاسما صورت
ملاسما صورت

پیشگیری از مضرات آفتاب برای پوست

تا اینجا فهمیدیم که نور آفتاب به غیر از فوایدی که دارد، مضرات بسیار زیادی نیز دارد ه برخی از آن‌ها مانند ملانوم و ملاسما خطر زیادی دارند و جبران ناپذریر هستند. از این رو در ادامه می‌خواهیم روش‌های پیشگیری از مضرات آفتاب برای پوست را به شما بگوییم تا با انجام دادن این کارها، با خیال راحت فعالیت‌های روزانه خودتان را انجام دهید.

  • استفاده از کرم ضد آفتاب

یکی از مهم‌ترین و البته تاثیرگذارترین راه‌های پیشگیری از سرطان‌ها و آسب‌های پوستی ناشی از نور آفتاب، استفاده از کرم ضد آفتاب یا Sunscreen است.  کرم ضد آفتاب حاوی ترکیباتی است که از پوست شما در برابر پرتوهای خطرناک نور خورشید محافظت می‌کند. برای استفاده از کرم ضد آفتاب، باید ۱۵ دقیقه قبل از بیرون رفتن از منزل و قرار گرفتن در معرض نور خورشید از کرم ضد آفتاب استفاده کنید. دقت داشته باشید کرم ضد آفتابی که استفاده می‌کنید، تاریخ انقضای آن نگذشته باشد؛ زیرا در این حالت اثر منفی خواهد گذاشت.

کرم‌های ضد آفتاب انواع مختلفی دارند و شما باید بر اساس نیازتان، مناسب‌ترین کرم ضد آفتاب برای خودتان را انتخاب کنید. این انوع مختلف در کرم ضد آفتاب به دلیل SPF آن‌هاست. SPF به معنای فاکتور حفاظت کرم در برابر آفتاب است؛ یعنی هر چقدر درصد SPF یک کرم ضد آفتاب بیشتر باشد، از پوست محافظت بیشتری در برابر اشعه خورشید می‌کند. این SPF در کرم ضد آفتاب از ۳۰ درصد شروع می‌شود و به ۹۷ درصد پایان می‌یابد. البته متخصصان پوست، پیشنهاد می‌کنند که از کرم ضد آفتاب با درصد محافظت ۳۰ استفاده کنید؛ چرا که پاسخگوی نیاز پوست شماست. البته همانطور که در بالا هم گفته شد، شما می‌توانید بر اساس نیاز خود، انتخاب کنید که از کرم ضد آفتاب با چه SPF استفاده کنید.

کرم ضد آفتاب
کرم ضد آفتاب
  • کم‌تر از خانه بیرون بروید

در ساعت‌هایی که آفتاب به صورت عمود می‌‌تابد و بیشترین میزان اشعه خود را به روی زمین می‌فرستد، بهتر است از خانه خارج نشوید، یا اگر مجبور شدید از خانه خارج شوید، از وسیله نقلیه سرپوشیده مانند ماشین استفاده کنید و یا به سایه درختان و منازل پناه ببرید تا از پوستتان در مقابل اشعه مضر آفتاب جلوگیری کنید.

  • از کلاه استفاده کنید

هنگام بیرون رفتن از منزل از کلاه‌هایی استفاده کنید که از برخورد اشعه خورشید به پوستتان جلوگیری کند. همچنین می‌توانید در روزهای گرم و آفتابی تابستان از چتر برای قرار گرفتن در سایه استفاده کنید.

کلاه ضد آفتاب
کلاه ضد آفتاب
  • خرید بالم لب ضد آفتاب

حتما حتما از بالم لب ضد آفتاب استفاده کنید. شما با اینکه کرم ضد آفتاب را روی صورت خود استفاده می‌کنید اما باز هم قسمت‌هایی مانند لب وجود دارند که هنوز در معرض اشعه مضر خورشید هستند. برای اینکه لب‌های شما نیز در برابر اشعه آفتاب محافظت شود؛ پیشنهاد می‌کنیم اقدام به خرید بالم لب ضد آفتاب اویور کنید و همیشه قبل از بیرون رفتن از منزل از آن استفاده کنید.

با انجام همین ۴ کار ساده سلامتی پوستتان را تضمین کنید

همانطور که در بالا هم خواندید، مضرات آفتاب برای پوست بسیار زیاد و بد هستند و حتی بعضی از آن‌ها جبران ناپذیر هستند و منجر به مرگ می‌شوند. اما علاوه بر آن دیدید که روش‌های پیشگیری از آسیب رسانی آفتاب به پوست، چقدر ساده هستند و همه روش‌هایی هستند که شاید ۵ دقیقه در روز از ما وقت بگیرند؛ اما ما به آن‌ها بی توجه هستیم.

از آنجایی که ضررهای آفتاب برای پوست بسیار وحشتناک هستند، حتما به این روش‌های پیشگیری توجه کنید و آن‌ها را جدی بگیرید تا سلامت پوستتان تضمین شود. اگر شما هم روش‌هایی را برای در امان ماندن از اشعه مضر خورشید می‌دانید در بخهش دیدگاه‌ها در پایین با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

X