از بین بردن جرم دندان
روش از بین بردن جرم دندان در خانه

زردی دندان‌ها یکی از بدترین حالت‌هایی است که شما را از خندیدن در جمع، عکس‌ها و … منع می‌کند و دلیل اصلی این زردی، جرم دندان است. از طرفی دیگر، این روزها هزینه جرم‌گیری در دندان پزشکی‌ها بسیار بالا رفته است و پرداخت هزینه‌های هنگفت برای جرم گیری سخت است. بنابراین ما در این مطلب از مجله فروشگاه اینترنتی دیزجین، قصد داریم روش‌های از بین بردن جرم دندان را به شما بگوییم.

جرم دندان چیست؟ جرم دندان ماده مضری است که توسط باکتری‌ها ساخته می‌شوند و بین خط لثه و بخش فوقانی دندان فرد قرار می‌گیرند و دندان‌ها را به رنگ زرد در می‌آورند. اما آیا می‌توان به راحتی و با بی‌توجهی از کنار جرم دندان رد شویم؟ قطعا جواب ما به شما خیر است. چرا که دندان این جرم با گذشت زمان و باقی ماندن روی دندان به ریسه دندان نفوذ می‌کند و دندان ما را می‌پوساند. بنابراین بهتر است با دیدن کوچک‌ترین جرم و زردی دندان، سریعا اقدام به از بین بردن جرم دندان کنیم.

از بین بردن جرم دندان در خانه

از آنجایی که داشتن دندان‌های سفید یکی از دغدغه‌های همه است؛ ما در اینجا قصد داریم بهترین و موثرترین روش‌های از بین بردن جرم دندان در خانه را به شما آموزش دهیم. البته به این نکته حتما توجه کنید که این روش‌های خانگی فقط قبل از به وجود آمدن جرم روی دندان و یا تا زمانی که دندان‌های شما به وضعیت وخیم نرسیده باشد؛ جوابگو و موثر است. چرا که در بعضی مواقع ممکن است دندان‌های شما جرم زیادی داشته باشند و این جرم تبدیل به پلاکت دندان شده است. در اینجا شما باید حتما به دندانپزشک برای جرم گیری مراجعه کنید. اما تا قبل از این مرحله می‌توانید با روش‌های خانگی از ایجاد جرم روی دندان جلوگیری کنید و یا از بین بردن جرم دندان در منزل را انجام دهید.

۱- هر شب مرتب مسواک بزنید

یکی از ابتدایی ترین و البته مهم‌ترین راه‌ها برای جلوگیری از ایجاد جرم روی دندان‌ها، که توسط دندان‌پزشکان و متخصصان بسیار پیشنهاد می‌شود؛ مسواک زدن است. شما باید هر شب مرتبا مسواک بزنید. برای مسواک زدن بهتر است از خمیر دندان خوب و با کیفیت استفاده کنید، برس مسواک شما نه خیلی نرم و نه خیلی سفت باشد و هر شب به مدت ۲ دقیقه مسواک بزنید.

نکته: البته بهتر است بعد از هر وعده غذایی و روزی سه مرتبه مسواک بزنید، تا از باقی مانده غذاها روی دندان جرم تشکیل نشود.

مسواک زدن دندان
مسواک زدن دندان

۲- استفاده از نخ دندان

دومین راه برای از بین بردن جرم دندان و جلوگیری از آن، استفاده از نخ دندان بعد از هر وعده غذایی است. نخ دندان را بعد از مسواک زدن استفاده کنید و بگذارید ذراتی از غذا که با مسواک زدن رفع نشدند؛ با استفاده از نخ دندان رفع شوند. البته برای اثرگذاری بیشتر نخ دندان پیشنهاد ما استفاده از خلال دندان با نخ است.

۳- استفاده از جوش شیرین و لیمو

یکی از ترکیب‌های فوق‌العاده موثر در از بین بردن جرم دندان، ترکیب لیمو و جوش شیرین است. لیمو به تنهایی با اسیدی که دارد، خاصیت‌های زیادی دارد و به عنوان یک پاک کننده و ضدعفونی کننده استفاده می‌شود. از طرفی دیگر در اکثر ترکیبات محصولات مراقبت از دندان، جوش شیرین را مشاهده می‌کنیم. بنابراین نتیجه می‌گیریم که این ترکیب برای از بین بردن جرم دندان بسیار خوب و قوی است.

اما برای درست کردن این ترکیب، ابتدا باید یک لیمو را نصف کنید و آب نصف آن لیمو را در ظرفی بگیرید. سپس یک قاشق چایخوری چوش شیرین را به آن اضافه کنید و خوب مخلوط کنید تا شکل خمیر به خود بگیرد.

برای استفاده هم باید مسواکی را به این خمیر آغشته کنید و دندان‌هایتان را به مدت ۱ الی ۲ دقیقه مسواک بزنید. بعد از استفاده روی دندان، باید دهان خود را با آب بشویید و تمام. به همین راحتی …

لیمو برای دندان
لیمو برای دندان

۴- مراقبت شخصی از دندان‌ها

در بخش چهارم، به مراقبت شخصی از دندان‌ها می‌رسیم. این بخش برای از بین بردن جرم دندان نیست؛ بلکه در اینجا روش‌هایی را به شما می‌گوییم تا از ایجاد جرم روی دندان جلوگیری کنید. این کارهایی که باید انجام دهید؛ عبارتند از:

  • استفاده از مواد شیرین و قند دار را کاهش دهید.
  • مصرف دخانیات را کمتر کنید. یا به کل حذف کنید.
  • از مواد غذایی دارای ویتامین بیشتر استفاده کنید.
  • مسواک زدن را فراموش نکنید.
  • بعد از خوردن مواد غذایی سعی کنید در سریع‌ترین زمان ممکن باقی مانده غذا را پاک کنید.

۵- ترکیب ژل آلوئه را و گلیسیرین

این ترکیب یکی از مناسب‌ترین ترکیب‌ها برای از بین بردن جرم دندان است. برای درست کردن این ترکیب ابتدا باید یک قاشق چای خوری ژل آلوئه ورا، چهار قاشق چایخوری جوش شیرین، یک فنجان آب و ۴ قاشق چای خوری گلیسیرین را در ظرفی مخلوط کنید. سپس خمیر بدست آمده را با مسواکی به دندان‌های خود بمالید و بعد از ۲ دقیقه خوب با آب بشویید.

این روش بهتر است هر روز انجام شود و تا زمانی که جرم دندان کاملا پاک شود. بعد از پاک شدن جرم از روی دندان، باز هم از این ترکیب استفاده کنید؛ اما هفته‌ای ۱ یا ۲ بار.

آلوئه ورا برای دندان
آلوئه ورا برای دندان

در آخر

دندان‌ها عضو بسیار مهم و حیاتی هستند و باید به خوبی از آن‌ها مراقبت کرد. اگر به دندان‌هایتان اهمیت ندهید و به حال خود رهایش کنید؛ مشکلات بسیاری مانند، التهاب لثه، خراب شدن مینای دندان، پوسیدگی کامل دندان، دندان درد و … به سراغتان می‌آیند. بنابراین مراقبت از دندان‌ها را جدی بگیرید و یک روتین مراقتب از دندان داشته باشید. دیدید که! همه این روش‌ها بسیار ساده هستند و زمان زیادی از شما نمی‌گیرند.

ما در این مطلب ۵ روش برای از بین بردن جرم دندان را به شما معرفی کردیم که تمامی این روش‌‌ها خانگی هستند و نیازی به رفتن به دندانپزشک و صرف هزینه‌های بالا ندارند. فقط کافی است که این ۵ روش را به خوبی و مرتبا انجام دهید تا نتیجه مطلوب را بگیرید.

اگر شما هم روش و مورد بهتری در نظر دارید که برای دندان‌ها مناسب هستند در بخش دیدگاه ها با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

X