از بین بردن جوش سر سیاه
از بین بردن جوش سر سیاه در چند روز

جوش سر سیاه یکی از رایج‌ترین مشکلات پوستی بین خانم‌ها و آقایان است. از بین بردن جوش سر سیاه هم به دغدغه‌ای برای آقایان و خانم‌ها تبدیل شده است و شاید راه‌های مختلف را امتحان کرده باشند؛ اما به هیچ نتیجه‌ای نرسیده‌اند.

از این رو ما در این مطلب از فروشگاه اینترنتی دیزجین قصد داریم نحوه از بین بردن جوش سر سیاه را به شما بگوییم تا با انجام دادن روش‌های ساده‌ای که در ادامه می‌گوییم؛ جوش سر سیاه صورتتان را کاملا از بین ببرید.

چرا جوش سر سیاه روی صورت ما ظاهر می‌شود؟

ابتدا قبل از گفتن راه‌حل‌های از بین بردن جوش سر سیاه بهتر است علت‌های پدید آمدن جوش سر سیاه روی صورتمان را بدانیم؛ که اکثرا هم اشتباهات خودمان در روتین مراقبت از پوست است. اصلی‌ترین علت به وجود آمدن جوش سر سیاه روی پوست صورت، مسدود شدن منافذ پوستی است. این اتفاق زمانی می‌افتد که یک نوع چربی که از غدد تشرح می‌یابد و سبوم نام دارد به علاوه سلول‌های مرده پوست و آلودگی‌هوا باعث بسته شدن منافذ پوست شوند. تفاوت جوش سر سیاه با بقیه جوش‌ها همین مورد است. جوش‌های سر سفید و معمولی هنگام باز بودن منافذ پوست پدید می‌آیند و جوش سر سیاه هنگام بسته بودن منافذ پوست.

اما دلیل اصلی به وجود آمدن جوش سر سیاه، عدم توجه و مراقبت از پوست، قرار گرفتن در معرض آلایندگی‌ها، عدم حفظ بهداشت پوست و … هستند؛ که هر کدام به صورت جداگانه تاثیر خود را در بوجود آمدن جوش سر سیاه می‌گذارند. یکی از مهم‌ترین این عوامل، استفاده زیاد از مواد آرایشی و خوابیدن با مواد آرایشی رو صورت است.

بیشتر بخوانید: نحوه پاک کردن آرایش

پس با این حال بهتر است برای از بین بردن جوش سر سیاه، اول خودمان عادت‌های بد پوستی‌مان را ترک کنیم و بعد به سراغ راه‌حل‌های مناسب برای از بین بردن جوش سر سیاه برویم.

از بین بردن جوش سر سیاه

خوشبختانه از آنجایی که جوش سر سیاه مشکل رایج پوستی است؛ راه‌حل‌های ساده فراوانی وجود دارند که با کمک آن‌ها جوش سر سیاه را از بین ببریم. این روش‌ها به دو بخش تقسیم می‌شوند. در بخش اول شما به داروخانه یا فروشگاه لوازم آرایشی و بهداشتی می‌روید و محصولی را برای از بین بردن جوش سر سیاه خریداری می‌کنید و مرتبا استفاده می‌کنید.

اما در روش دوم شما با استفاده از وسایل در دسترس و در خانه، خودتان راه حل مربوط به جوش سر سیاه را درست می‌کنید و از آن روی صورت خود استفاده می‌کنید.

ما در اینجا قصد داریم هر دو روش را به شما بگوییم. یعنی هم محصولی را به شما معرفی کنیم که با آن جوش‌های سر سیاه را از بین ببرید و هم به شما آموزش می‌دهیم تا با درست کردن درمان جوش سر سیاه در منزل، این مشکل را برطرف کنید.

روش‌های دارویی

همانطور که در بالا گفته شد، در روش ارول، شما با خرید دارو و محصولات درمانی، جوش سر سیاه را از پوستتان بر می‌دارید. این داروها و محصولات درمانی با از بین بردن چربی اضافی پوست و پاکسازی سلول‌های مرده به از بین بردن جوش سر سیاه کمک می‌کنند. یک نمونه از این داروهای درمان جوش سر سیاه و آکنه، رتینوئیدها هستند. این دارو با داشتن خاصیت کاهش چربی پوست، به از بین بردن جوش سر سیاه کمک بسیاری می‌کند.

یا علاوه بر داروهای درمان جوش، می‌توانید از محصولات آرایشی و بهداشتی مثل پاک‌کننده‌های حاوی اسید سالیسیلیک، محلول‌های ضد جوش و ماسک صورت طبیعی برندهای مختلف استفاده کنید.

روش دارویی درمان جوش سر سیاه
روش دارویی درمان جوش سر سیاه

روش‌های خانگی

در دومین بخش مراقبت از پوست و از بین بردن جوش سر سیاه از روی پوست به روش‌های خانگی می‌رسیم. ما در این روش‌ها به شما یاد می‌دهیم تا با ترکیب چند مواد طبیعی، ترکیبی درست کنید، که جوش سر سیاه را در کم‌ترین زمان ممکن از بین ببرد. البته دقت داشته باشید؛ اگر در روش‌های زیر به مواد بیعی حساسیت و آلرژی داشتید؛ به هیچ عنوان از آن استفاده نکنید.

۱- درست کردن ماسک شیر و عسل

مواد موردنیاز:

  • ۱ قاشق مرباخوری عسل
  • ۱ قاشق چایخوری شیر

عسل و شیر هر دو برای پوست‌های چرب و آلوده مناسب هستند و خاصیت پاکسازی منافذ پوست را دارند. برای درست کردن این ماسک، ابتدا باید یک قاشق مرباخوری عسل و یک قاشق چایخوری شیر را در ظرفی مخلوط کنید تا محلولی غلیظ بدست آید. سپس این محلول را به مدت ۵ الی ۱۰ دقیقه در مایکروفر قرار دهید. سپس از مایکروفر خارج کنید و خوب مخلوط کنید؛ در آخر هم روی جوش‌های سر سیاه روی صورتتان بگذارید و ۲۰ دقیقه صبر کنید و بعد از آن صورتتان را با آب بشویید.

۲- ماسک خاک رس

مواد مورد نیاز:

  • ۱ قاشق چایخوری خاک رس
  • ۱ قاشق مرباخوری آب

شاید با شنیدش تعجب کنید؛ اما خاک رس ماده‌ای معدنی، غنی و ترمیم کننده پوست است که در کشورهای خارج برای ترمیم و مراقبت از پوست از آن استفاده می‌کنند. استفاده از ماسک خاک رس باعث می‌شودچربی و سایر ناخالصی‌های منافذ پوست بیرون کشیده شود و در نتیجه پوست شما از جوش سر سیاه پاک شود. اما برای درست کردن این ماسک صورت باید ۱ قاشق چایخوری خاک رس را با یک قاشق مرباخوری آب مخلوط کنید تا مخلوطی شبیه گل بدست آید. سپس این خمیر را روی مناطقی که جوش سر سیاه دارند بمالید و ۲۰ دقیقه بگذارید روی صورت بماند و سس صورتتان را با آب بشویید.

نکته: این ماسک باعث خشکی صورت می‌شود؛ پس حتما بعد از استفاده از کرم مرطوب کننده استفاده کنید. اگر هم پوستتان خشک است، بهتر است از این ماسک استفاده نکنید.

استفاده از خاک رس
استفاده از خاک رس

۳- ترکیب جوش شیرین و آب

مواد مورد نیاز:

  • جوش شیرین
  • آب معدنی

جوش شیرین با داشتن خاصیت لایه برداری باعث می‌شود سلول‌های مرده و لایه‌های آلوده‌ای که باعث بسته شدن منافذ پوست شدند؛ را از بین بروند. این ترکیب بسیار ساده و ارزان قیمت است؛ اما تاثیر بسیار زیادی در از بین بردن جوش سر سیاه دارد. برای درست کردن این ترکیب باید سه چهارم مقدار آب را جوش شیرین بریزید و مخلط کنید تا حالت خمیری به خود بگیرد. سپس روی صورت خود بمالید و به مدت ۱۰ الی ۲۰ دقیقه صبر کنید و در آخر صورتتان را بشوئید.

۴- ماسک سفیده تخم مرغ

مواد مورد نیاز:

  • تخم مرغ
  • لوازم جانبی برای پاکسازی (دستمال، حوله و ..)

این ماسک با پر کردن منافذ پوست، مانع ورود چربی و آلودگی به منافذ پوست می‌شود و یکی از بهترین انتخاب‌ها برای جلوگیری از جوش سر سیاه است. اما در این روش شما باید سفیده را از زرده جدا کنید و چند لایه سفیده تخم مرغ را روی صورتتان بزنید. اما این لایه‌ها را مرتبا روی صورت خود بزنید. یعنی در ابتدا یک لایه بزنید و منتظر بمانید خشک شود، سپس یک لایه دیگر بزنید و این کار را ۵ بار تکرار کنید تا ماسک به خوبی روی صورت شما جواب دهد.

ماسک سفیده تخم مرغ
ماسک سفیده تخم مرغ

کدام روش برای از بین بردن جوش سر سیاه مناسب تر است؟

در اینجا ما به چندتا از مهم‌ترین راه و روش‌ها برای از بین بردن جوش سر سیاه اشاره کردیم. بعضی از این روش‌ها با پرداخت هزینه بودند و بعضی‌ها با لوازم در دسترس و خانگی بودند که همه این راه‌ها خوب و موثر هستند به شرطی که پیوسته و مرتب انجام دهید. پس دستتان باز است و حق انتخاب دارید که کدام روش را انتخاب کنید. علاوه بر استمرار در انجام این روش‌ها؛ ترک عادت‌های بد مثل خوابیدن با آرایش و عدم مراقبت از پوست نیز تاثیر بسیار زیادی در جلوگیری از پدید آمدن جوش سر سیاه می‌شود.

اگر شما هم راهی را تجربه کردید و به خوبی در رفع جوش سر سیاه تاثیر گذاشته بود با ما در بخش دیدگاه‌ها به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

X