اموزش رنگ کردن مو در خانه
آموزش صفر تا صد رنگ کردن مو در خانه

موها جزو مهم‌ترین عوامل زیبایی خانم‌ها هستند. ازاین‌رو انتخاب رنگ موی مناسب در زیبایی چهره تاثیر فراوانی دارد و سبب می‌شود صورتتان بازتر و موهایتان زیباتر از قبل به نظر برسد. اما به همین راحتی هم نیست و برای رنگ کردن مو در خانه باید نکاتی را رعایت کنید و رنگ مویی را انتخاب کنید که به دیگر اجزای صورتتان بیاید و با پوست صورت شما منطبق باشد تا ظاهر زیبا و جذابی به شما ببخشد.

خرید رنگ مو

انواع متفاوت مو

پیش از پرداختن به مبحث رنگ کردن مو در خانه و آموزش رنگ کردن مو در خانه، جالب است دانستنی‌هایی راجع به مو بدانید.

تحقیقات محققان نشان داده است که هشت نوع متفاوت مو در میان مردم سراسر جهان وجود دارد که این هشت نوع بر حسب شکل مو و نازکی و ضخامت مو متفاوت است. ولی در کل می‌توان انواع و اقسام موها را در سه دسته صاف و مجعد و فر تقسیم نمود.

انواع مو
انواع مو

از میان موها، موهای صاف بیشترین رشد و موهای فر کمترین میزان رشد را دارند. درون حفره‌ای که پیاز مو وجود دارد؛ رگ‌های خونی نیز وجود دارد تا اکسیژن، مواد غذایی و کراتینوکیت را به سلول‌های سازنده کراتین می‌رساند. در این قسمت ملانوسیت‌ها هم قرار گرفته‌اند تا به مو رنگ بدهند.

شکل مو بستگی به شکل فولیکول یا حفره‌ای دارد که پیاز مو در آن قرار گرفته است. یک فولیکول گرد، صاف و یا به شکل ویرگول سبب بوجود آمدن موهای فر یا صاف می‌شود. شکل و فرم مو وزاثتی است، لیکن برخی دانشمندان معتقدند به جز عوامل ژنتیکی و وراثتی، آب و هوا نیز در شکل آن نقش و نوع آن نقش دارند. برای مثال افرادی که در مناطق گرم زندگی می‌کنند به دلیل تابش زیاد آفتاب موهای مجعد یا فر دارند و در عوض در مناطق سردسیر، مردم موهای صاف دارند.

تاریخچه رنگ مو

به منظور ادامه مبحث رنگ کردن مو در خانه به مختصری درباره تاریخچه رنگ مو می‌پردازیم. امروزه کمتر کسی پیدا می‌شود که حداقل یکبار از رنگ مو استفاده نکرده باشد. رنگ کردن موهای سر، کار تازه‌ای نیست و از دیرباز، خانم‌ها موهایشان را به روش‌های مختلفی رنگ می‌کردند. از دوران باستان تا به امروز نحوه رنگ کردن موها و موادی که به عنوان رنگ مو استفاده می‌شدند، تغییرات زیادی داشته‌اند.

تاریخچه رنگ کردن موها قدمتی دیرینه دارد. البته رنگ کردن در گذشته، بدون استفاده از مواد شیمیایی بوده است و مواد اولیه رنگ موهای امروزی در گذشته اصلا وجود نداشته‌اند. در گذشته خانم‌ها از گیاهانی مثل حنا، سنا، زردچوبه، کنگر فرنگی، پوست گردو، کتان، تخم تره فرنگی و وسمه به عنوان رنگ مو استفاده می‌کردند. در مصر باستان تیره بودن رنگ مو بخصوص در قشر مرفه امتیاز محسوب میشد و حنا رایج‌ترین ماده برای تیره کردن مو در بین مصریان بوده است.

تاریخچه رنگ مو
تاریخچه رنگ مو

آموزش رنگ کردن مو در خانه

حالا نوبت به بحث اصلیمان یعنی رنگ کردن مو در خانه رسیدیم. تغییر رنگ مو یک روش جذاب و سرگرم کننده و آسان برای تغییر ظاهر است. پس تعجب آور نیست که بسیاری از خانم‌ها، موهای خود را در خانه رنگ می‌کنند. اما به همین راحتی‌ها هم نیست و باید آموزش رنگ کردن مو در خانه را ببینید تا این کار را به صورت حرفه‌ای انجام دهید و هیچ آسیبی به موهای خود نرسانید.

یکی از مهم‌ترین موارد رنگ کردن مو یا اصولا در زمینه آموزش رنگ کردن مو در خانه، انتخاب رنگ موی مناسب منطبق با رنگ چشم و صورت و پوست شماست. مو یکی از فاکتورهای بسیار مهم در زیبایی است، پس انتخاب رنگ موی مناسب در ظاهر و چهره نیز تاثیر فراوانی دارد و سبب می‌شود صورت بازتر و موهایتان زیباتر از قبل به نظر برسد؛ پس رنگ مویی انتخاب کنید که متناسب با چهره شما باشد.

انواع رنگ مو

 • رنگ مو گیاهی
 • رنگ مو متالیک
 • رنگ صناعی
 • رنگ موقت
 • رنگ دائمی

انتخاب رنگ مو برا اساس پوست

همانطور که می‌بینید رنگ مو تنوع زیادی دارد؛ پس در زمینه رنگ کردن مو در منزل همواره بدانید که کدام رنگ مو مناسب مو و پوست شماست. در زیر می‌توانید راهنمای انتخاب رنگ مو را بر اساس رنگ پوست ببینید.

رنگ موی مناسب افراد با پوست تیره: رنگ‌های شرابی / مسی / شاه بلوطی / فندقی / بادامی و آجری

رنگ موی مناسب افراد با پوست روشن: بلوند خاکستری / صدفی / قهوه‌ای مات / بلوند دودی / هایلایت آبی یا قرمز

رنگ موی مناسب افراد با پوست‌های گندمی و برنزه: شیری / گل بهی / مسی / کرم نخودی / قهوه‌ای / فندقی و عسلی

رنگ موی مناسب افراد با پوست های سرخ و صورتی: کرم گلی / زیتنی تیره / و قهوه ای تیره

رنگ موی مناسب افراد با چشم‌های آبی: خاکستری / آبی تیره / قهوه‌ای / مشکی

رنگ موی مناسب افراد با چشم‌های کهربایی: طلایی / فندقی / مسی / قهوه‌ای / سوخته

نکته: توجه داشته باشید که رنگ موی انتخابی شما می‌بایست همواره ترکیبی از پایه رنگی طبیعی موهایتان با رنگ‌های چند درجه روشن‌تر یا تیره‌تر باشد. تغییرات زیاد چهره شما را مصنوعی جلوه می‌دهد. پس با انتخاب رنگی مناسب با پوست و چشمانتان، از زیبایی طبیعی چهره خود لذت ببرید.

رنگ مو مناسب رنگ پوست
رنگ مو مناسب رنگ پوست

وسایل مورد نیاز

 • رنگ مو
 • براش رنگ
 • پاک کننده آرایشی
 • دستکش لاتکس
 • اکسیدان
 • بالم لب جامد
 • حوله و پیشبند نایلونی

نحوه رنگ کردن مو در خانه

قبل از رنگ کردن مو در خانه، باید مد نظر داشته باشید که اگر قرار است رنگ موی تیره را به رنگی بلوند در بیاورید این امر نیاز به مراجعه به سالن و آرایشگاه دارد چرا که این تغییر به چندین فرایند نیاز دارد که گاها امکان بدست آمدن نتیجه و رسیدن به رنگ مطلوب روشن میسر نمیگردد و یا امکان دارد ترکیب مواد شیمیایی را به درستی انجام ندهید و به موهایتان آسیب جدی برسانید. اما رنگ کردن مو در خانه در دو طیف روشن‌تر و یا تیره‌تر امکان‌پذیر است.

همچنین اگر به تازگی موهایتان را تقویت و یا پرمد کرده‌اید، باید کار رنگ کردن مو را حداقل یک هفته به تعویق بیاندازید تا موی شما آسیب نبیند. اگر موهایتان بلند است ممکن است به دو جعبه رنگ نیاز داشته باشید تا کل سر خود را بسته به ضخامت و حجم موهایتان بپوشانید.

برای محافظت از پوست و پیشانی در برابر رنگ و نشتی، یک بالم لب را محکم و صاف در امتداد خط مو بکشید که رنگ و قطرات آن بر روی برق لب ریخته شود و پس از اتمام فرایند رنگ کردن مو، این لکه ها را توسط پنبه و پاک کننده‌های صورت از روی بالم لب بردارید. بالم لب باعث می‌شود فرایند پاک کردن رنگ از روی صورت و پیشانی راحت‌تر شود.

در رنگ کردن مو در خانه، اگر دو رنگ موی مختلف دارید، رنگ‌ها را با هم ترکیب نکنید چرا که ممکن است رنگ حاصل، یک ترکیب غیر قابل پیش‌بینی بوده و رنگ دلخواه شما را ندهد.

نکته: قبل از رنگ کردن مو در خانه این نکته را نیز بدانید که اگر رنگ جدیدی را امتحان می کنید آن را با چند تار موی پنهانی خود امتحان کنید و ببینید که رنگ مورد پسند و دلخواه شما می‌باشد یا خیر. با این کار شما علاوه بر تست کردن رنگ، متوجه می‌شوید که آیا پوستتان از این رنگ حساسیت دارد یا خیر.

در زمان رنگ کردن مو در خانه از ۲۴ تا ۴۸ ساعت قبل موهای خود را خوب با شامپو بشویید. این کار به روغن طبیعی موهایتان اجازه می‌دهد تا آزاد شوند و رنگ‌پذیری مو بهتر شود. در ضمن در زمینه آموزش رنگ کردن مو در خانه، قبل از ترکیب رنگ، دکلره و اکسیدان، موهای خود را یک دور شانه کنید و موهای اضافی و موخوره‌ها را قیچی کنید تا یکدست شوند.

رنگ کردن مو در خانه
رنگ کردن مو در خانه

شروع فرآیند رنگ‌آمیزی

برای رنگ کردن مو در خانه، در یک ظرف غیر فلزی مقدار لازم از رنگ مورد نظرتان را بریزید و به آن اکسیدان اضافه کرده و با قلم رنگ با هم مخلوط کنید تا ترکیبی یکنواخت بدست آید. دقت کنید که باید به گونه‌ای موها را رنگ کنید تا روی تارهای مو رنگ کافی وجود داشته باشد. برای رنگ کردن موها ابتدا از  قسمت انتهایی کار را شروع کنید؛ طوری که رنگ مو با ریشه مو، دو و نیم سانت فاصله داشته باشد. یعنی در ابتدا ریشه موها را رنگ نکنید، ده دقیقه صبر کنید و سپس رنگ را به ریشه مو بزنید.

اگر تار موهایتان نازک است برای اینکه موهایتان رنگ بگیرد باید سی دقیقه و اگر تار موی ضخیم دارید، رنگ مو باید چهل دقیقه روی موها باشد. رنگ کردن مو را از پشت سر شروع کرده و به طرف جلو سر ادامه دهید. برای رنگ کردن موهای خاکستری و سفید، رنگ را از جایی که موی خاکستری یا روشن بیشتر است مانند جلوی سر شروع کنید.

در آخر و برای جلوگیری از ریزش مو، پس از رنگ کردن موها و پس از زمان سی تا چهل دقیقه پس از ماندن رنگ روی سر، موها را با آب سرد یا آب ولرم آبکشی کنید. تا تمام مواد رنگ و اکسیدان از روی سر شما پاک شود.

نکته: هیچگاه ابرو را با همان رنگ مو رنگ نکنید چرا که امکان دارد باعث ایجاد حساسیت شدید شود.

قبل از رنگ کردن مو در خانه، مقداری رنگ را برای اینکه بفهمید به آن حساسیت دارید یا نه روی گردن یا کنار گوش خود بگذارید، اگر با علایمی مانند قرمزی، تورم و التهاب روبرو شدید و روی پوستتان احساس ناراحتی کردید؛ به این رنگ حساسیت دارید و بایستی رنگ را بسرعت بشویید و دیگر از آن استفاده نکنید.

همیشه پس از رنگ کردن مو از مواد تقویت کننده مو استفاده کنید و در کل رنگ مو را در فاصله‌های زمانی طولانی‌تری بکار گیرید؛ چرا که هر چه فاصله زمانی رنگ کردن موها طولانی‌تر باشد، بهتر بوده و موها سالم‌تر می‌مانند.

انتخاب اکسیدان مناسب

اکسیدان عامل فعال کننده و تسریع‌کننده رنگ مو است و بدون آن رنگ مو عمل نمی‌کند. بنابراین اکسیدان خود را با توجه به طیف رنگ مویی که دارید انتخاب کنید.

به طور کلی چهار نوع اکسیدان وجود دارد:

اکسیدان ۳%: ضعیف‌ترین نوع اکسیدان بوده و برای رنگساژها، هایلایت، مش و انواع لایت و همینطور رنگ‌های تیره مثل مشکی و قهوه‌ای تیره برای ثبات و تیرگی بیشتر مو کاربرد دارد.

اکسیدان ۶%: قوی‌تر از اکسیدان سه درصد بوده و برای رنگ کردن موهای سفید‌، دکلره‌های ضعیف، تکنیک آمبره و سامبره و رنگ کردن ریشه مو و یا ابرو کاربرد دارد.

اکسیدان ۹%: اکسیدانی بسیار قوی که قابلیت روشن کنندگی دارد و برای روشن‌تر شدن و رنگ موهایی با پایه متوسط تا بلوند کاربرد دارد.

اکسیدان ۱۲%: قوی‌ترین نوع اکسیدان است که توصیه می‌گردد برای رنگ کردن مو در خانه از آن استفاده نشود؛ زیرا بسیار قوی بوده و موها را به سرعت زیاد روشن می‌کند و روشن کردن با این اکسیدان را تنها آرایشگران حرفه‌ای می‌توانند انجام دهند.

معمولا بهترین ترکیب برای رنگ و اکسیدان یک به یک است، مگر اینکه برروی اکسیدان یا رنگ مو، دستور العمل خاص دیگری ذکر شده باشد.

اکسیدان
اکسیدان

انتخاب واریاسیون

استفاده از واریاسیون برای آموزش رنگ کردن مود در خانه اختیاری و سلیقه‌ای است. واریاسیون رنگی کمکی است که با رنگ اصلی و اکسیدان ترکیب شده و می‌تواند تناژ رنگ را تقویت یا تضعیف کند، این تناژ می‌تواند قرمز، نارنجی، زرد و یا هر رنگ دیگری باشد. واریاسیون روی این تناژها تاثیر می‌گذارد و بطور مثال واریاسیون زرد به رنگ مو تناژ زرد می‌دهد.

در آخر

به آخرین نکات قابل توجه مربوط به رنگ کردن مو در خانه، یا آمورش رنگ کردن مو در خانه می پردازیم: آب داغ دشمن موهای رنگ شده است و به ریشه مو آسیب جدی می‌رساند. آب داغ فولیکول مو را از بین می‌برد و سلول‌های موجود در آن را نیز سست و ضعیف می‌کند. پس برای شستشوی موی رنگ شده از آب ولرم استفاده نمایید.

ما در این مقاله از مجله دیزجین به شما آموزش رنگ کردن مو در خانه را دادیم و مهم‌ترین نکات را به شما گفتیم تا به حرفه‌ای‌ترین شکل موهایتان را رنگ کنید واز نتیجه بدست آمده نهایت رضایت را داشته باشید. خوشحال می‌شویم نظرات و تجربیات شما را در این باره بشنویم.

دیدگاهتان را بنویسید

X