تفاوت کرم مرطوب کننده و لوسیون بدن
تفاوت کرم مرطوب کننده و لوسیون بدن – کدام مناسب تر است؟

تفاوت لوسیون بدن و کرم مرطوب کننده در چیست؟

شاید این سوالی باشد که با دیدن کرم مرطوب کننده و لوسیون بدن به آن بر بخورید و از خودتان بپرسید که تفاوت بین این دو محصول بهداشتی چیست. کرم و لوسیون شباهت‌هایی مثل بسته بندی، رنگ، رایحه و شکل با هم دارند و همین شباهت‌ها باعث می‌شود تفاوت کرم مرطوب کننده و لوسیون بدن را متوجه نشویم. این شباهت باعث می‌شود که زمان و روش درست استفاده از هر کدام را ندانیم و به اشتباه از آن‌ها استفاده کنیم. در ادامه با ما همراه باشید که قرار است به صورت کامل تفاوت کرم مرطوب کننده و لوسیون بدن را به شما بگوییم.

بیشتر بخوانید: مراقبت از پوست در پاییز

کرم مرطوب کننده

همانطور که از اسمش پیداست، این محصول بهداشتی، یک کرم است که برای مرطوب‌سازی پوست استفاده می‌شود. زمانی که پوستمان خشک و چروکیده می‌شود، یعنی تشنه است و رطوبت خود را از دست داده است. در این حالت ما از کرم مرطوب کننده آبرسان استفاده می‌کنیم تا آب از دست رفته از پوستمان جبران شود و رطوبت پوستمان به حالت طبیعی خودش برگردد. البته علاوه بر موارد گفته شده کرم مرطوب کننده با داشتن روغن‌های گیاهی و انواع ویتامین‌ها باعث تقویت پوست و جلوگیری از پیری زودرس می‌شود.

کرم مرطوب کننده
کرم مرطوب کننده

نحوه استفاده از کرم مرطوب کننده

قبل از پرداختن به بحث تفاوت کرم مرطوب کننده و لوسیون بدن باید درباره هر کدام از آن‌ها و ویژگی‌هایشان بدانیم.

  • هر روز از کرم مرطوب کننده استفاده کنید

کرم مرطوب کننده باید مثل آب و غذا در برنامه روزانه شما باشد. همانطور که برای رفع تشنگی و گرسنگی آب و غذا می‌خورید؛ باید برای رفع تشنگی و خشکی پوست هم از کرم مرطوب کنده استفاده کنید.

  • بعد از شست و شوی صورت از کرم مرطوب کننده استفاده کنید

دقت داشته باشید که کرم مرطوب کننده را روی پوست آلوده نزنید. حتما وقتی از جایی به خانه برگشتید، ابتدا دست و صورتتان را با پاک کننده مناسب بشویید و سپس بعد از خشک کردن پوست از کرم مرطوب کننده استفاده کنیم.

  • اگر پوست خشک دارید، صبح و شب از مرطوب کننده استفاده کنید

اگر شما آن دسته از افرادی هستید که پوست خشکی دارید، بهتر است روزی چند مرتبه از کرم مرطوب کننده استفاده کنید. اما اگر پوستتان زیاد خشک نمی‌شود، می‌توانید هر روز صبح از کرم مرطوب کننده استفاده کنید.

  • حتی اگر پوست چرب دارید، از کرم مرطوب کننده استفاده کنید

اکثر افرادی که پوست چرب دارند، فکر می‌کنند که نباید از کرم مرطوب کننده استفاده کنند؛ در حالی که این باور کاملا اشتباه است. چرا که کرم مرطوب کننده برای هر نوع پوستی لازم است. یعنی فرقی نمی‌کنید که پوست شما چرب، خشک یا مختلط است؛ در هر حالت نباید استفاده از کرم مرطوب کننده را فراموش کنید.

تا اینجا درباره کرم مرطوب کننده و روش‌های استفاده از آن فهمیدیم و دانستیم که باید جهت خرید کرم مرطوب کننده اقدام کنیم و همیشه همراهمان داشته باشیم و روزانه از آن استفاده کنیم. اما هنوز تفاوت کرم مرطوب کننده و لوسیون بدن را نمی‌دانیم. برای دانستن جواب این سوال در ادامه با ما همراه باشید.

لوسیون بدن

لوسیون بدن هم نیز یک نوع کرم است که رقیق‌تر و سبک‌تر از کرم مرطوب کننده است. از لوسیون بدن برای برای جلوگیری از آکنه و جوش، محافظت از پوست در برابر آفتاب و یا برای دریافت انواع ویتامین‌ها مثل ویتامین E استفاده می‌شود. اگر دقت کنیم تقریبا کارایی‌های لوسیون و کرم بسیار شبیه به هم هستند. لوسیون بدن نسبت به کرم مرطوب کننده روغن کمتر و آب بیشتری دارند. یعنی اگر نوع پوست شما معمولی است، استفاده از لوسیون برای پوستتان کافی است.

لوسیون بدن
لوسیون بدن

نحوه استفاده از لوسیون بدن

در اینجا درباره لوسیون بدن و نحوه استفاده از آن گفتیم. بعد از خواندن این بخش کمی به تفاوت کرم مرطوب کننده و لوسیون بدن پی می‌برید؛ اما هنوز به جواب اصلی که تفاوت کرم مرطوب کننده و لوسیون بدن است نرسیدیم.

بعد از حمام از لوسیون بدن استفاده کنید

حتما قبل از استفاده از لوسیون بدن، بدنتان را کاملا تمیز کنید. چون آلودگی پوستی مانع جذب لوسیون بدن به پوست می‌شود. بنابراین استفاده از لوسیون بدن بعد از حمام بسیار مناسب است؛ چرا که پوست شما کاملا آماده و شاداب است.

قبل از خشکی کامل بدن، از لوسیون استفاده کنید

حتما به این نکته توجه کنید که برای استفاده از لوسیون بدن باید پوستتان کمی نمدار باشد. دقت داشته باشید منظور ما از نمدار این نیست که بلافاصله بعد از استحمام از لوسیون بدن استفاده کنید.ب بلکه بگذارید پوست شما کمی خیسی خودش را از دست بدهد و به حالت نمدار برسد.

لایه برداری قبل از استفاده از لوسیون بدن

لایه برداری باعث می‌شود سلول‌های مرده پوست از بین بروند و لوسیون بهتر جذب پوستتان شود و نتایجش تاثیرگذارتر می‌شود.

حالا که فواید و روش‌های استفاده از لوسیون و کرم مرطوب کننده را فهمیدیم؛ تقریبا بیشتر از قبل درباره تفاوت کرم مرطوب کننده و لوسیون بدن دانستیم. اما هنوز هم به جواب کامل و قطعی نرسیدیم. پس در ادامه با ما همراه باشید و البته قبلش جهت خرید لوسیون بدن اقدام کنید و مراقبت از پوستتان را جدی بگیرید.

تفاوت کرم مرطوب کننده و لوسیون بدن

حالا وقتش رسیده که جواب اصلی را بگیریم؛ چون هم درباره کرم مرطوب کننده و هم لوسیون بدن دانستیم و اطلاعاتی را در دست داریم.

مهم‌ترین تفاوت کرم مرطوب کننده و لوسیون بدن غلظت هر دو محصول است؛ کرم مرطوب کننده غلیظ‌تر از لوسیون است و بالعکس لوسیون بدن رقیق‌تر و سبک‌تر از کرم مرطوب کننده است. تفاوت دومی که در این دو محصول دیده می‌شد؛ تفاوت موارد استفاده بود. یعنی اگر شما از خشکی پوست شدید رنج می‌برید، باید از کرم مرطوب کننده استفاده کنید و اگر پوستتان از نوع معمولی است و مشکلی ندارد، لوسیون بدن هم پاسخگوی نیاز شماست و نیازی به کرم مرطوب کننده ندارید.

لوسیون بدن برای نقاطی که از مو پوشیده شده‌اند مناسب هستند؛ یعنی برای آقایان بهتر است که از لوسیون بدن استفاده کنند. البته اگر با خشکی پوست شدید مواجه شدند، حتما باید کرم مرطوب کننده را در نظر بگیرند.

خرید لوسیون بدن و کرم مرطوب کننده

حالا به جواب سوالی که در اول پرسیدیم؛ رسیدیم و فهمیدیم که نمی‌توانیم بگوییم که کدام یک بهتر از دیگری است؛ چرا که کرم مرطوب کننده و لوسیون بدن، هر کدام برای یک کار مخصوص انجام می‌شوند و متفاوت هستند.

در آخر مهم‌ترین نکته برای اینکه نتیجه مطلوب را از کرم و لوسیون بگیرید این است که هنگام خرید لوسیون و کرم، بهترین گزینه را برای پوستتان انتخاب کنید. یعنی اگر پوست حساس دارید،لوسیون و یا کرمی با مقدار الکل کم بخرید. یا اگر بیماری‌های تنفسی دارید، از خرید کرم و لوسیون با اسانس و رایحه جلوگیری کنید.

شما هم نظرات و تجربیات خودتان را از استفاده از کرم مرطوب کننده و لوسیون در بخش دیدگاه‌ها با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

X